faculty

 

Administration

Gregory Farrell – Assistant Principal   212-677-5190 ext. 3432

Keshia Souffrant – Assistant Principal   212-677-5190 ext. 3432

Tessa Derfner – Assistant Principal of Special Education   212-677-5190 ext. 2231

 

Student Services

Stephanie Glickman, Guidance Counselor/Admissions Officer  (Grades 10 and 11)

Katherine Silva, Guidance Counselor (Grades 9 and 12)

Nataliya Kisina, College Guidance Counselor

Elena Beale, K-12 Special Education Instructional Lead | SETSS K-5

George W. Basley, Special Education ICT Teacher 9-12

Carrie Bray, Special Education ICT Teacher 9-12

Jason Chin-Fatt,  Special Education ICT Teacher 9-12 | Department Chair

Derek Gregory, Special Education ICT Teacher 9-12

Daoyen Lei, Special Education ICT 9-12

Bilal Salaam, Special Education ICT 9-12

Neil Selter, Special Education ICT 9-12

Hagar Sadan, IEP Teacher

Chad Cinquegrana, PSAL Athletic Director

Jaclyn O’Connor, Dean

 

Art

Ms. Hilary Svihla, Studio Art I | Art Chair

 

English

Ms. Alicia Lerman, English 10

Ms. Rebecca Gordon, English 9 | English Chair

Mr. Chandler Wells, AP English Language and Composition | English 11

Mr. William Yusah, 9th Grade Theater

Ms. Anna Swann-Pye, English 12 | Creative Writing | AP English Literature

 

Health and Physical Education

 

Mr. Chad Cinquegrana, Physical Education | Athletic Director| Physical Education Chair| Health

Mr. James Castillo, Physical Education

Mr. Darnell James, Physical Education

Mr. Scott McLaughlin, Physical Education

Ms. Jaclyn O’Connor, Physical Education 6-12 | Health

 

Music

Mr. Craig McGorry, Music 9-12

Mr. Pieter Voorhees, Middle Grades Music | Music Chair

 

Mathematics & Computer Science

Mr. Luigj Grima, AP Calculus AB & BC

Ms. Alana Gross,  Geometry | Mathematics Chair

Mr. Brandon Inhaber, Algebra II / Trigonometry | Pre-Calculus | Calculus Applications

Ms. Ruby Mercure, Algebra II / Trigonometry | AP Statistics

Ms. Margaret Tanzosh, Computer Science

Mr. Greg Weber, Algebra 1

 

Sciences

Mr. Joel Arberman,  Regents Chemistry | Chemical Engineering

Ms. Ka Lam Chan, Regents Chemistry | AP Chemistry | Experimental Chemistry

Dr. Scott Justus,  Living Environment | Microbiology

Mr. Bao Nguyen, Living Environment | AP Biology

Mr. Hyungmin Park,  AP Physics | Science Chair

 

 

Social Studies

Ms. India Allen, Global Studies I

Ms. Halle Bauer, AP Psychology | Economics

Mr. Robert Curry-Smithson, AP US History | US History

Mr. Stevenson Martin, AP World History | Global Studies II | Department Chair

Mr. Benjamin Waldman, US Government | History of New York

 

 

World Languages

Ms. Nancy Alba, Spanish | World Language Chair

Ms. Carolina Barreiro-Ojeda, Spanish

Ms. Marisel Estrada, Spanish

Ms. Weina Ma, Mandarin

Mr. Jonathan Richman, Latin

Ms. Sarah Rosenberg, French| Spanish